Alkoholizm
Uzależnienie od alkoholu definiowane jest jako stan psychiczny wynikający z interakcji z organizmem człowieka, a alkoholem. Następuje zmiana zachowania, a co za tym idzie odczuwanie potrzeby zażywania alkoholu w sposób ciągły lub okresowy. Oficjalnie alkoholizm został uznany za chorobę przez Światową Organizacją Zdrowia.
Bardzo rzadko zdarza się by samemu wyleczyć się z choroby, dlatego potrzebna jest profesjonalna pomoc terapeuty.
Na rozwój alkoholizmu wpływają czynniki o podłożu: psychologicznym, socjalnym, środowiskowym, genetycznym. Choroba ta powoduje ryzyko wystąpienia między innymi chorób wątroby, serca, niektórych nowotworów, zapalenia trzustki i zaburzeń pracy układu nerwowego.
Pomoc osobie uzależnionej od alkoholu jest możliwa dopiero wtedy, gdy ta osoba przyzna się, że jest chora.
Leczenie opiera się zazwyczaj na doradztwie i uczestnictwie w grupach wsparcia. Osoba uzależniona od alkoholu musi zdać sobie sprawę ze swoich problemów alkoholowych i mieć bardzo silną motywację zerwania z nałogiem.
Zasadniczą metodą leczenia uzależnienia w zakładach lecznictwa odwykowego jest psychoterapia uzależnienia.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że spożycie alkoholu każdego roku przyczynia się do trzech milionów zgonów. Coraz śmielej mówi się także o alkoholu jako narkotyku, ponieważ wypełnia wszystkie znamiona takiej substancji. To, że alkohol jest traktowany inaczej, niż pozostałe narkotyki wynika, jak się zdaje, głównie z przyczyn pozamedycznych.