Depresja po dwóch latach COVID-19
Pandemia COVID-19 SARS-CoV-2. rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan. 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. W Polsce datuje się pierwsze zarażenie na 4 marca 2020 w szpitalu w Zielonej Górze.
COVID-19 zmienił życie ludzi na całym świecie. Przebycie SARS-CoV-2 skutkuje nie tylko powikłaniami fizycznymi, ale także psychicznymi.
U blisko 30 % ozdrowieńców stwierdza się zaburzenia psychiczne lub rzadziej neurologiczne. Szacuje się, że głównym zaburzeniem psychicznych jest depresja.
U osób, które wyzdrowiały po COVID-19, mogą występować następujące zaburzenia psychiczne: zaburzenia stresowe pourazowe (PTSD), zaburzenia neuropoznawcze, zaburzenia lękowe i zaburzenia depresyjne, pandemiczne ostre zaburzenia stresowe. Chorzy wykazują zwiększone nasilenie lęku i objawy depresji. Co trzecia osoba, która ciężko przechorowała SARS-CoV-2, posiada stany depresyjne. Czynnikami wpływającymi na obniżenie nastroju podczas pandemii, był lęk przed zarażeniem, dystans społeczny, izolacja, pogorszenie sytuacji finansowej.