Nerwica lękowa
Nerwica lękowa to uogólniony uporczywy lęk. Towarzyszy on osobie nieustannie. Odczuwanie niepokoju odnosi się do zwykłych sytuacji dnia codziennego.
Objawy nerwicy lękowej
Wiadomo, że stres od czasu do czasu towarzyszy każdemu. W przypadku normalnego jego natężenia potrafimy sobie z nim poradzić. Problem narasta w momencie, gdy stan napięcia i strachu paraliżuje Cię.
W przypadku nerwicy można się obawiać „utraty kontroli” nad samym sobą lub jakąś sytuacją. Można takżeodczuwać silną obawę, że „wydarzy się coś złego”. Lęk może mieć różną intensywność i wahać się od zwykłego poczucia niepokoju, aż do ataku paniki.
Przykładowo, gdy zauważysz, że kręci Ci się w głowie i czujesz się niestabilnie, przestraszysz się i uznajesz, że dzieje się z Tobą coś złego. Zaczynasz kontrolować swój oddech, a obserwując go, zaczniesz go gubić. To przestrasza Cię jeszcze bardziej.
Nerwica lękowa może wiązać się z lękiem sytuacyjnym (lęk wywołuje realna sytuacja) lub antycypacyjnym (źródłem lęku jest wyobrażenie przyszłej sytuacji).
Lęk w nerwicy lękowej różni się od codziennego tym, iż:
- jest bardziej intensywny,
- dłużej trwa,
- może prowadzić do fobii, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Objawy nerwicy lękowej z napadami paniki charakteryzują się skróceniem oddechu, szybkim lub nieregularnym biciem serca, drżeniem lub dygotaniem, poceniem się, dławieniem się, nudnościami lub dolegliwościami żołądkowymi, odrętwieniem, zawrotami głowy lub zaburzeniem równowagi, poczuciem obcości samego siebie, oddzieleniem się od siebie, depersonalizacją, derealizacją, odrętwieniem, mrowieniem na rękach, stopach, twarzy, uderzeniem gorąca lub zimna, lękiem przed śmiercią, lękiem przed utratą panowania nad sobą, popadnięciem w obłęd.
Ważne jest odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby. Należy potraktować ją jako groźnego i podstępnego przeciwnika. Podczas psychoterapii są wskazywane narzędzia do radzenia sobie z zaburzeniami oraz poszukiwane są jego przyczyny. Wtedy możliwe jest ustalenie źródła problemu i rozwiązanie go u podstaw.