Depresja gospodarcza
Depresja gospodarcza to trwający przez długi okres czasu spadek efektywności w gospodarce kraju lub regionu. Charakteryzuje się malejącą produkcją, znacznym spadkiem konsumpcji i inwestycji, spadkiem produktu krajowego brutto (PKB),a także obniżeniem płac i rosnącym bezrobociem. Efektem tego procesu jest m.in. zamykanie firm i bankructwo banków.
Recesja taka ma negatywny wpływ na konsumpcję, ponieważ spory spadek popytu pociąga za sobą spadek podaży, a ten powoduje również spadek wynagrodzeń ludzi i nakładów inwestycyjnych. W czasie depresji gospodarczej duże grupy społeczne popadają w dotkliwą deprywację społeczną.
Kolejnym negatywnym efektem depresji gospodarczej jest spadek dostępności kredytów, np. z powodu kryzysu sektora bankowego lub utraty stabilności rynku walutowego.
Niedawny wybuch pandemii koronowirusa jest jednym z prawdopodobnych powodów depresji ekonomicznej. Pandemia odcisnęła silne piętno na światowej gospodarce, a prognozy sytuacji ekonomicznej nie są optymistyczne.
Depresja gospodarcza ma bezpośredni wpływ na wzrost samobójstw. Zaburzenia depresyjne są bardzo niszczące i dlatego wiele osób wybiera samobójstwo, niż życie z objawami depresji.
Depresja w ujęciu medycznym jest możliwa do leczenia. Leczenie zazwyczaj składa się ze wsparcia psychospołecznego, psychoterapii oraz farmakoterapii.