Manipulacja psychologiczna
Manipulacja to celowe oddziaływanie na emocje i zachowania innych, by odnieść pożądany cel i korzyści.
Manipulacja najczęściej wiąże się z wykorzystywaniem ludzi słabszych, empatycznych, przestrzegających norm społecznych i etycznych, a więc takich, których zachowania można przewidzieć.
Zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, są mniej lub bardziej podatne na manipulację, choćby ze strony polityków, za pomocą czy telemarketerów.
Manipulator wykorzystuje słabsze strony osób, by zdobyć ich zaufanie, a następnie wykorzystuje je, bazując na wzbudzonej sympatii lub korzysta ze swojej pozycji zawodowej.
Jak widać manipulacja jest techniką psychologiczną, która wykorzystuje szereg metod i technik, których celem jest oddziaływanie na psychikę odbiorcy, m.in.: kłamstwo, zastraszanie, wzbudzanie poczucia winy, szantaż emocjonalny, atak w nowym otoczeniu, zaprzeczanie, udawanie niewinnego, oddziaływanie na słaby punkt odbiorcy, wykorzystywanie swojej pozycji.
Metody stosowane podczas manipulacji są bardzo nieetyczne, niemoralne, czasem nawet okrutne.
By zwrócić na siebie uwagę manipulator przybiera maskę. Wydaje się, być sympatyczny i przyjazny. Czasami można jednak dojrzeć, że jego zachowanie jest fałszywe, kiedy konfrontuje się czyny i zachowania manipulatora z tym, co werbalnie deklaruje.