Zespół stresu pourazowego
Zespół stresu pourazowego to schorzenie psychiczne, może dotyczyć każdego. Jak w większości chorób istnieją pewne czynniki predysponujące do wystąpienia zespołu stresu pourazowego. PTSD najczęściej dotyka: płeć żeńską, osoby w młodym wieku podczas przejścia traumy, osoby, które posiadają w rodzinie dziedzicznie występujące na podatność genetyczną i inne.
Osoba która, doświadczyła wstrząsającego przeżycia, długo nie może dojść do siebie. Boryka się z nieuzasadnionymi napadami lęku. O całości tego zdarzenia nie może zapomnieć. PTSD należy do zaburzeń lękowych, które pojawiają się i rozwijają po przeżyciu przerażającego zdarzenia.
Najczęściej występują objawy fizyczne takie jak: nadpobudliwość i nadmierna czujność, problemy ze snem, kłopoty z koncentracją i trudności z zapamiętywaniem, drażliwość, omdlenia.
Leczenia, które jest stosowane w PTSD to: terapia poznawczo-behawioralna, terapia rodzinna, leczenie farmakologiczne.
PTSD może także rozwinąć się w sytuacjach, w których znaleźliśmy się bardzo blisko śmierci.
Diagnozowaniem zajmują się przede wszystkim psychologowie w tym psychotraumatolodzy lub lekarze psychiatrzy.
Ogólnie można powiedzieć, że PTSD pojawia się gdy występują różne, wyjątkowo stresujące, traumatyczne, niecodzienne wydarzenia, które przekraczają zdolność danej osoby do poradzenia sobie z nimi.