Terapia psychologiczna
Terapia psychologiczna (potocznie nazywaną psychoterapią) jest to skuteczna metoda leczenia osób z potrzebami korekcji zaburzeń i trudności psychicznych. Ważne natomiast jest to, że mogą z niej skorzystać nie tylko osoby, u których poprawnie zdiagnozowano konkretną jednostkę chorobową, ale także osoby chcące poprawić swój komfort życia i relacje z ludźmi.
Terapia opiera się przede wszystkim na rozmowie. Pacjent poprzez rozmowę przygląda się sobie. Wraz z terapeutą stara się znaleźć dla siebie alternatywne, inne sposoby funkcjonowania i myślenia.
Czas trwania indywidualnej sesji w ramach terapii psychologicznej trwa najczęściej około 60 minut.
Terapia psychologiczna może być prowadzona w różnych kierunkach, takich jak: poznawczo-behawioralnym, psychodynamicznym lub integracyjnym.
Przykładowo terapia poznawczo-behawioralna może trwać od 2-3 miesięcy do roku, aczas trwania leczenia zależy od wielu czynników,takich jak problem z którym zgłosił się pacjent, czy częstotliwość spotkań.
Psychoterapię prowadzi wyszkolona i wyspecjalizowana kadra specjalistów po studiach wyższych w zakresie psychologii, medycyny czy pedagogiki, dodatkowo uzupełnione profesjonalnym szkoleniem podyplomowym z psychoterapii, które przeważnie trwa 4 lata.
Psychoterapia może także pomóc w codziennym funkcjonowaniu bez wyraźnych objawów zaburzeń.