Co to znaczy „spędzać razem czas”?
Wspólne spędzanie czasu to nie tylko przebywanie w jednym domu, pójście razem na spacer czy wspólna przejażdżka na zakupy. Również samo przygotowywanie posiłku czy sprzątanie z dzieckiem nie sprawią, że ten czas będzie efektywny. W całej idei chodzi o to, aby nie tylko przebywać obok siebie lub wykonywać konkretne czynności, ale o to, aby ten poświęcony czas przyniósł pewne efekty. Jakie efekty? Takie, które zaspokoją potrzeby bliskości, opieki, rozmowy, wspólnego uśmiechu, zarówno rodziców jak i dzieci. Najwspanialsze wspomnienia i najgłębsza naukę wspominamy wtedy, gdy wraz z wykonywanymi czynnościami wiążemy jakieś emocje (te dobre i te złe).
W wolnej chwili możemy zagrać z dzieckiem w grę planszową, kalambury czy Twistera, gdzie oprócz dobrej zabawy możemy naładować się pozytywną energią i ogromem śmiechu. Możemy też wybrać się na spacer, podczas którego zagramy w grę Co widzę? (jedna osoba wybiera sobie rzecz, którą widzi podczas spaceru, ale opisuje ją w trzech słowach, np. duże, brązowe, twarde; zadaniem drugiej osoby jest odgadnięcie co to takiego). Podczas jazdy samochodem, aby umilić sobie podróż możemy zagrać w grę Skojarzenia (jedna z osób mówi jedno słowo, np. woda; druga osoba w odpowiedzi wypowiada słowo, które kojarzy jej się z wodą – i tak w kółko). W wolne wieczory, siedząc przy kubku ciepłej herbaty możemy zabawić się we wspólne czytanie książki lub w tworzenie ciekawych, bajkowych historii oczami własnej wyobraźni. Podczas wspólnego sprzątania możemy zrobić to w formie wyzwania na czas, czyli podzielić obowiązki na wszystkie osoby, które sprzątają, ustawić stoper a następnie wpaść w wir wspólnej rywalizacji o to, kto pierwszy ten lepszy (można też ustalić jakąś drobną nagrodę dla osoby, która wygra, żeby miała większą motywację).
Efektywne spędzanie razem czasu to nie tylko zabawa, ale także rozmowa. Taka, która dotyczy nie tylko tematów miłych i przyjemnych, ale również tematów trudnych. Rozmowa z drugim człowiekiem (nie tylko z dzieckiem) jest elementem bardzo ważnym i potrzebnym. Należy pamiętać, że młody człowiek jest istotą wysoce rozumującą, potrafiącą zauważyć i na swój sposób ocenić daną sytuację. Warto wtedy, jako rodzić, przyjaciel i opiekun, pomóc temu małemu człowieczkowi zrozumieć ten świat lepiej.
Tak naprawdę wiele codziennych czynności możemy otoczyć nutką humoru, zdrowej rywalizacji czy rozmowy. Wówczas wykonywana praca nie powinna być nudna i męcząca, ale skuteczna – zadowolony będzie rodzic, bo zadanie zostało wykonane i dziecko nie marudziło, a także zadowolone będzie dziecko, ponieważ przestało się nudzić i zostało zauważone. Jest to element ważny, ponieważ dzieci są ciekawe świata i często szybko się nudzą – wtedy zaczynają krzyczeć, marudzić, wymuszać i rozrabiać. Zaczynają kombinować i robić różne nietypowe, denerwujące i głupie w odczuciu rodziców rzeczy. Jeśli rodzic postara się w miarę regularnie aranżować powyższe zachowania, to istnieje duża szansa na to, że tych „głupich” rzeczy będzie pojawiało się coraz mniej. Nawet jeśli rodzic jest zmęczony natłokiem pracy i obowiązków, to warto zastanowić się czy może nie lepiej poświęcić trochę energii na efektywne spędzenie czasu z dzieckiem, niż potem denerwować się i niepotrzebnie tracić własne nerwy.
Specjaliści Psycho Clinic Dies Mei trzymają kciuki za Wasze działania. Pamiętajcie, że zawsze możecie poprosić o nasze wsparcie. Zapraszamy do kontaktu. Psycho Clinic Dies Mei, Warszawska 6, Pabianice
Bibliografia :
- M. Ziemska, Postawy rodzicielskie, Sygnały, Wiedza Powszechna, Warszawa 1969
- A. Maslow, Motywacja i osobowość, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009
- J. Juul, Rodzic jako przywódca stada. Pełne miłości przywództwo w rodzinie. MIND, 2017
- Ile czasu rodzice poświęcają swoim dzieciom?. TNS Polska, K.047/14, 2014, http://www.tnsglobal.pl/archiwumraportow/files/2014/07/K.047_Ile-czasu-rodzice-poswiecaja-swoim-dzieciom_O05a-14.pdf (dostęp 18.12.2020)