Jak pracować z dzieckiem trudnym?
Chcąc pracować z dzieckiem trudnym, trzeba koniecznie dobrze go poznać. Poznanie potrzeb, oczekiwań drugiego człowieka – dziecka jest kluczową kwestią w rozpoczęciu wspólnej pracy. Można wyszczególnić najważniejsze obszary, kwestie pracy z dzieckiem trudnym:
- dotarcie do przyczyn zachowania dziecka i ustalenie planu działania jak zapobiegać ich powstawaniu;
- trzeba poświęcić odpowiedni czas i uwagę a przede wszystkim dać poczucie ważności, wyjątkowości młodego człowieka;
- należy efektywnie komunikować się z dzieckiem, stawiać jasne wymagania i zasady współpracy.
Dlaczego dzieci nie potrafią rozmawiać z rówieśnikami?
Przyczyn braku prawidłowych umiejętności komunikowania się między rówieśnikami można by wyszczególnić wiele, jednak w mojej ocenie do najważniejszych należy zaliczyć:
- nieśmiałość, wstyd przed zainicjowaniem kontaktu;
- niskie poczucie własnej wartości;
- strach i lęk przed odrzuceniem;
- wcześniejsze negatywne doświadczenia, złe traktowanie, odrzucenie przez grono rówieśnicze lub najbliższe otoczenie – rodzinę;
- brak kontaktu z innymi dziećmi przez długi czas -zdalne nauczenie, izolacja społeczna spowodowana pandemią.
Dlaczego dorośli nie rozumieją dzieci?
Bez wątpienia plagą dzisiejszych czasów jest brak zrozumienia ze strony dorosłych w stosunku do swoich dzieci. Ten brak zrozumienia niesie za sobą poważne skutki w funkcjonowaniu młodego pokolenia. Za przyczynę takiego stanu rzeczy można podać fakt, iż wielu dorosłych stara się „edukować” zamiast prowadzić z nimi DIALOG, który pozwoli dojść dziecku do własnych wniosków i racji. Brak umiejętności SŁUCHANIA swoich dzieci przez rodziców wywołuje w nich poczucie niezrozumienia. Zatem rodzicu nauczyć się być przede wszystkim AKTYWNYM SŁUCHACZEM.