Mobbing w miejscu pracy – aspekty psychologiczne i prawne
Jak wynika z badań prowadzonych sukcesywnie od kilku lat, zjawisko przemocy w miejscu pracy nasila się. W 2014 aż 17% pracowników twierdziło, że w ciągu ostatnich pięciu lat osobiście doświadczyło szykan ze strony przełożonych, natomiast 8% pracowników doznało różnych form agresji ze strony współpracowników[1]. Według badań przeprowadzonych w 2019 roku już 46% pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych padło ofiarą mobbingu w miejscu pracy, z czego ponad połowa doświadczyła przemocy słownej, a 14 proc. przemocy fizycznej[i][2].
Mobbing niesie za sobą poważne konsekwencje, które dotykają ofiar przemocy oraz wpływają negatywnie na funkcjonowanie całych zakładów pracy. Bagatelizowanie psychospołecznych czynników ryzyka w pracy może skutkować występowaniem chorób zawodowych, problemami psychicznymi, destrukcyjnym wpływem stresu na zdrowie fizyczne czy wypaleniem zawodowym. Problemy te w dalszej perspektywie dotkną także budżet państwa, poprzez obciążenie systemu ubezpieczeń społecznych.
Z tego względu na zjawisko mobbingu należy spojrzeć z kilku perspektyw – w szczególności zdrowia psychicznego, psychologii organizacji i prawa pracy.
Specjaliści Psycho Clinic Dies Mei pasjonują się zdrowiem psychicznym i psychologią dlatego też chętnie służą pomocą na tej płaszczyźnie. Wielu naszych specjalistów ma duże doświadczenie w udzielaniu pomocy osobą pokrzywdzonym przestępstwem – a w wielu przypadkach działania mobbingowe mogą stanowić czyny zabronione zagrożone sankcją karną.
Zapraszamy do kontaktu!
Cdn…
[1] Centrum Badania Opinii Społecznej, Szykany i mobbing w miejscu pracy – Polska lipiec 2014, http://www.rynekpracy.pl/monitor_rynku_pracy_1.php/wpis.289