Obsesyjna miłość
Czym jest obsesja? Obsesja to przede wszystkim uporczywe myśli lub wyobrażenia, często odbierane jako niewłaściwe, powtarzalne i natrętne. Obsesje dotyczą około 80-90% społeczeństwa, lecz problemem stają się dopiero, gdy przysparzają cierpienia i trudności w normalnym funkcjonowaniu.
Czym jest obsesyjna miłość? Mimo tego, co niesie obiegowa opinia, bywa dość częstym przypadkiem w naszym społeczeństwie. Miłość jest niezwykłym i dogłębnym doświadczeniem, lecz tak że może sprawiać ból. Przykładem może być miłość jednostronna, bez odwzajemnienia.
Wiele osób z nas było zakochanych. Są to chwile pełne uniesień, warte wyczekiwania. Lecz bywa i ciemna strona, niebezpiecznie podobna do zakochania, uczucie przypominające zauroczenie. Uporczywe uzależnienie od tego uczucia, często nieodwzajemnionego, przetwarza się w obsesyjną miłość.
Miłość obsesyjna charakteryzuje się miedzy innymi zazdrością w skrajnej postaci, brakiem właściwej komunikacji w związku, lękiem przed odrzuceniem. Obsesyjna miłość to rodzaj przymusu, przede wszystkim utrata kontroli nad swoich zachowaniem, powtarzanie pewnego stałego zespołu zachowań, przy pełnej świadomości ich negatywnych skutków, jakie za sobą niosą.
Leczenie obsesyjnej miłości jest na szczęście możliwe. Bywa to z reguły trudne, bo takie osoby nie widzą żadnego problemu i często stanowczo zaprzeczają, że problem istnieje.
Elementem pomocy leczenia jest terapia, która pomaga uwolnić się od obsesji. Na początku musimy sobie zdać sprawę z wagi problemu oraz to, że jedynym sposobem, by nie doprowadzić do pogłębienia negatywnych skutków obsesyjnego postępowania jest całkowita rezygnacja z tych zachowań.