Osobowość psychopatyczna
Osobowość psychopatyczna jest zaburzeniem osobowości polegającym na specyficznym sposobie myślenia i postrzegania rzeczywistości. Osobowość psychopatyczna jest bardzo trudna do rozpoznania. Brak empatii oraz współczucia, a nawet sumienia ujawniają się u takiej osoby najpóźniej w relacji społecznej.
Określenie psychopatia powstało przez połączenie greckich słów: psyche i pathos, co oznacza „cierpienie, uczucie”.
Psychopata jest osobą mocno skomplikowaną, często inteligentną.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak kształtuje się osobowość psychopatyczna. Psychopatą może być każdy, bez względu na płeć, wiek, rodzaj wykonywanego zawodu.
Cechami charakterystycznymi tego zaburzenia są: niezdolność do stworzenia trwałego związku z drugim człowiekiem, przedmiotowe traktowanie partnerów seksualnych, okrucieństwo, ignorowanie ogólnie przyjętych norm oraz przepisów prawa, nieprzejawianie poczucia wstydu czy winy, brak zrozumienia emocji innych ludzi, brak lęku, częste kłamanie.
Oczywiście, możliwa jest pomoc osobom psychopatycznym. Leczenie polega najczęściej na różnych oddziaływaniach terapeutycznych. Terapeuta stara się zdobyć zaufanie takiego pacjenta i zwiększać jego zdolność do odczuwania empatii i wyrażania uczuć. Bardzo trudno prowadzić terapię z psychopatą, który nastawiony jest przede wszystkim na manipulację innymi osobami i nie ma motywacji do zmiany – to nie on cierpi; on zadaje cierpienie.