Otyłość
Otyłość jest już chorobą cywilizacyjną. Z medycznego punktu widzenia otyłość i nadwaga przejawiają się nadmierną ilością tkanki.
Rozróżnienia między nadwagą a otyłością dokonuje się za pomocą wskaźnika BMI, czyli indeksu masy ciała.
Najczęstszym powodem otyłości jest nadmierne spożywanie pokarmów w porównaniu z niższym (od spożywania) spalaniem kalorii.
Możemy wyróżnić następujące przyczyny otyłości: wolna przemiana materii, predyspozycje genetyczne, wpływ czynników związanych z życiem płodowym, preferencyjne przemiany metaboliczne węglowodanów, brak uczucia sytości, ograniczenie tzw. termogenezy poposiłkowej, zaburzenia dotyczące czynności gruczołów wydzielania wewnętrznego, nadmierne wydzielanie białek odpowiedzialnych za syntezę tri glicerydów, nieodpowiednia dieta, nieregularne przyjmowanie posiłków, zbyt mała aktywność fizyczna.
Osoby otyłe często są postrzegane jako mniej inteligentne, zaniedbanie i takie, które średnio sobie radzą z własnym życiem.
Błędem jest koncertowanie się na wyglądzie danej osoby; dostrzeż to, jakim jest człowiekiem. Pamiętajmy cały czas, że otyłość jest chorobą, a nie wyborem. Warto odpuścić komentowanie wyborów żywieniowych tej osoby.
Podsumowując: choroba otyłości zaczyna się od nadwagi, którą się leczy, a nie katorżniczo odchudza.
Człowiek, bez względu na ilość tkanki tłuszczowej, zasługuje na szacunek i godne traktowanie.