Potrzeby, a uwaga i zainteresowanie
A jaki związek z potrzebami dziecka ma okazywanie mu uwagi i zainteresowania ze strony rodzica? A no właśnie – bardzo duży. Każdy człowiek chce czuć się ważny, zauważony, doceniony, chce, aby ludzie się nim interesowali, chce czuć się po prostu potrzebny. Nawet jeśli wydaje nam się, że wcale tak nie jest, to w głębi duszy tego oczekujemy i pragniemy. Kiedy więc czujemy, że ktoś się nami interesuje? Wtedy, gdy okazuje nam swoją uwagę i zainteresowanie. Kiedy chce wiedzieć co się u nas dzieję, co nas cieszy, a co martwi. Jeszcze lepiej, jeśli interesuje się nami ktoś bliski (nasi partnerzy, przyjaciele, rodzice, dzieci, sąsiedzi, współpracownicy). Jeśli więc sami potrzebujemy uwagi i zainteresowania od innych, aby czuć się lepszym człowiekiem, obywatelem, matką, mężem i mieć motywację do działania i pomocy innym, to czy nie powinniśmy obdarzyć tą uwagą własnych dzieci? Czy nie powinniśmy sprawić, aby czuły się widoczne, ważne, potrzebne, docenione i kochane? Czy nie warto wyrwać ich z uciekania do indywidualnego, zamkniętego, osobnego świata?
Pamiętajmy, że posiadanie dziecka to nasz własny wybór. Jeśli zdecydowaliśmy się podjąć taką decyzję, to postarajmy się zadbać o jak najlepszy jego rozwój, aby wychować zdrowego i pełnego chęci do dalszego działania młodego człowieka. I nie zapominajmy, że ludzie tak samo jak i wilki nauczone są życia w stadzie, a rolą stada jest zapewnienie bezpieczeństwa i warunków dobrego rozkwitu każdego osobnika – dla dobra jego samego i całego stada.
Autrom serii artykułów jest Pani Angelika Wacławiak mgr psychologii, pedagog, trener umiejętności społecznych. Od 2018 pracuje w świetlicy środowiskowej Młodzi Niegniewni, prowadząc działania wspomagające rozwój dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.
Bibliografia :
- M. Ziemska, Postawy rodzicielskie, Sygnały, Wiedza Powszechna, Warszawa 1969
- A. Maslow, Motywacja i osobowość, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009
- J. Juul, Rodzic jako przywódca stada. Pełne miłości przywództwo w rodzinie. MIND, 2017
- Ile czasu rodzice poświęcają swoim dzieciom?. TNS Polska, K.047/14, 2014, http://www.tnsglobal.pl/archiwumraportow/files/2014/07/K.047_Ile-czasu-rodzice-poswiecaja-swoim-dzieciom_O05a-14.pdf (dostęp 18.12.2020)