Psychologiczne sposoby radzenia sobie z gniewem
Złość jest to emocja, która objawia się poprzez przyspieszenie tętna, podwyższa ciśnienie krwi oraz poziom noradrenaliny i adrenaliny w organizmie.
Możemy rozróżnić takie rodzaje agresji jak: Zewnętrzna agresja i przemoc, agresja wewnętrzna, bierna agresja.
Często jest potrzebna pomoc psychologa, możesz być przerażony brakiem umiejętności kontrolowania wybuchów swojego gniewu. Na szczęście często samoregulacja jest kompetencją, której możesz się nauczyć.
Złość posiada różne oblicza, od lekkiego rozdrażnienia, po większą lub mniejszą irytację, aż po rozsadzającej od środka wściekłości, nad którą bardzo trudno zapanować.
Gniew to jest ważna informacja. Nieprawda, że złość jest definitywnie negatywną i destrukcyjną emocją. Informuje ona, że twoje granice zostały naruszone lub przekroczone.
Gniew czasami działa motywująco. Dzięki niemu potrafimy sfokusować całą naszą uwagę na rozwiązaniu jakiegoś problemu. Gniew także daje Ci poczucie władzy.
Badania pokazują także, że osoby, które częściej się denerwują, są bardziej narażone na częste problemy z krążeniem oraz cholesterolem. Czyli można stwierdzić, że gniew szkodzi zdrowiu.
Gniew i złość to bardzo potężna energia. Może nas spalić prawie na popiół, ale też mocno pomóc w realizowaniu naszych celów i spełniać nasze marzenia.