Schizofrenia
Nazwa schizofrenia wywodzi się od greckich słów: schizein, – rozszczepić i phren – umysł. Schizofrenia jest chorobą psychiczną. Na schizofrenię najczęściej narażone są osoby, u których w rodzinie już wcześniej rozpoznano tę chorobę.
Osoba chorująca na schizofrenię stopniowo wycofuje się z życia społecznego, zaczyna być nieufna wobec innych, zamkniętą w sobie. Schizofrenik często nieświadomie ucieka od świata zewnętrznego. Odsuwa się od swoich bliskich, co bezpośrednio prowadzi do jej wykluczenia społecznego. Objawami mogą także być zaburzenie psychiczne, które zalicza się do grupy psychoz. Podstawowe symptomy pokazujące obraz kliniczny schizofrenii to: symptomy wytwórcze, zaburzenia myślenia, symptomy negatywne, symptomy wspólne dla schizofrenii oraz innych zaburzeń psychicznych.
Możemy wymienić kilka rodzajów schizofrenii, m.in.: schizofrenia paranoidalna, prosta, hebefreniczna, katatoniczna, niezróżnicowana, rezydualna.
Schizofrenia jest to choroba przewlekła. Po zdiagnozowaniu powinna być leczona przez lekarza psychiatrę. Celem takiej terapii jest powrót pacjenta do normalnego funkcjonowania. Niestety, jeżeli chodzi o schizofrenię, nie istnieją badania laboratoryjne. Diagnoza opiera się na badaniach psychiatrycznych.
Psychoterapia zależna jest od objawów oraz ich nasilenia. U osób młodszych dotkniętych schizofrenią stosuje się terapię rodzinną.