Trauma we współczesnym świecie
Możemy doświadczyć traumy w każdym czasie przez wydarzenie dla nas trudne wobec którego stajemy się bezradni. W następstwie takiego wydarzenia lub wydarzeń cierpimy na zespół objawów, które – w zależności od czasu trwania – klasyfikuje się jako Ostre Zaburzenie Stresowe (ASD) lub Zespól Stresu Pourazowego (PTSD). Jeśli długotrwale narażamy się na działanie traumatyzujących wydarzeń najczęściej powoduje to traumę złożoną.
Przyczyn traumy może być wiele np. odrzucenie, pobicie, śmierć bliskiej osoby, poważne choroby, nadużycia emocjonalne, fizyczne i seksualne występujące w dzieciństwie, doznanie przemocy (także domowej) czy gwałtu. Również bycie świadkiem takich wydarzeń nie jest bez znaczenia i powoduje traumę. Ze względu na charakter swojej pracy – narażeni są szczególnie m.in.: żołnierze, policjanci i funkcjonariusze służb specjalnych, funkcjonariusze straży granicznej, strażacy, członkowie służb ratowniczych, maszyniści. Nie oznacza to jednak, że osoby spoza tego grona są chronione. Jakże często mamy do czynienia z nadużyciami wobec dzieci? Występowanie traumy również często kojarzy się z uczestniczeniem w poważnym wypadku.
Traumy nie powoduje samo wydarzenie lecz reakcja naszego organizmu. To, na ile wydarzenie powodujące traumę odbije piętno na nas, w dużej mierze zależy od zasobów konkretnej osoby. To czynniki między innymi takie jak, wsparcie społeczne, stan, w jakim dana osoba była w momencie zaistnienia wydarzenia wpływają na to, jakiego kalibru konsekwencje wywołane zostaną u danej osoby.
Trauma może siać spustoszenie w całym naszym życiu. To uczucie nie znika samoistnie i latami utrzymuje się w nas. Mimo że czasem objawy traumy pozostają w uśpieniu, to mogą ujawnić się w dowolnym momencie życia nierzadko kiedy najmniej się tego spodziewamy… Nawet, jeśli przyczyny traumy zostają wyparte ze świadomości bardzo dawno temu.
Objawem traumy często jest bezsenność. Innym symptomem traumy, może być nadmierne pobudzenie spowodowane występowaniem koszmarów sennych, oraz dolegliwości psychosomatyczne, czyli różnego rodzaju bóle mające podłoże w psychice. Kłopoty z pamięcią czy koncentracją jak i napady paniki.
Nie czekaj, przyjdź, porozmawiaj…