Fobia
Fobia to nadmierny lęk, odnoszący się do sytuacji lub konkretnego przedmiotu czy zjawiska. Jest najczęściej niekontrolowany, paraliżujący, irracjonalny oraz wywołuje szereg objawów psychosomatycznych. Nie da się go przeważnie kontrolować ani nad nim zapanować.
Zazwyczaj objawami fobii są: nadmierna potliwość, przyspieszone bicie serca, drgawki, przyspieszony i nierównomierny oddech, duszność i trudność w oddychaniu, uderzenie zimna lub gorąca, ucisk w żołądku, omdlenie lub utrata przytomności.
Najczęstszą przyczyną fobii są wydarzenia z dzieciństwa. Przeżyte wtedy traumy.
Fobia specyficzna jest związana przede wszystkim z występowaniem u pacjenta lęku przed jakimś konkretnym czynnikiem czy sytuacją takimi jak: dentofobię, nyktofobię, awiofobię, ablutofobię, astrapofobię.
Podsumowując fobia jest zaburzeniem, które najczęściej objawia się nieproporcjonalnym, trwałym i zazwyczaj bezpodstawnym lękiem pojawiającym się w czasie kontaktu z jakąś konkretną sytuacją, czy osobą lub przedmiotem.
Najczęściej występującymi fobiami są: agorafobia, arachnofobia, kynofobia, akrofobia, klaustrofobia, nyktofobia, tanatofobia, aerofobia, tokofobia.