Jak sobie radzić z odrzuceniem
Poczucie odrzucenia bywa bardzo dotkliwe, ponieważ godzi w nasze poczucie własnej wartości. Wiąże się z przykrymi uczuciami i emocjami. Często czujemy się winni tego, że ktoś odsunął się od nas, porzucił nas.
Syndrom odrzucenia może dotknąć każdego z nas. Możemy rozstać się z dziewczyną/chłopakiem, przyjacielem czy kimś bliskim z rodziny. Nie powinniśmy tłumić emocji w sobie, z początku warto pozwolić dać się im ponieść. Z czasem jednak dobrze jest uświadomić sobie, że odrzucenie może być dla nas wartościową lekcją.
Głównymi objawami, świadczącymi o występowaniu syndromu odrzucenia, są lęk przed wchodzeniem w głębokie relacje społeczne, nawiązywanie powierzchownych znajomości, częste zmienianie partnerów, niskie poczucie własnej wartości, odczuwanie niechęci do siebie, nieumiejętność okazywania uczuć, unikanie bliskości fizycznej, nieufność względem innych ludzi, poczucie winy.
Warto zatem, pozwolić sobie na emocje, które oczyszczają nas od środka, Najlepiej zrezygnować z wiecznego analizowania nieudanej znajomości czy związku, ponieważ nie wszystkie odrzucenia ma charakter osobisty – odrzucenie w pracy czy niechęć do utrzymywania bliższych kontaktów z starymi znajomymi nie zawsze musi dotyczyć bezpośrednio ciebie. Nie jest dobrym pomysłem wycofanie się po odrzuceniu z życia społecznego. Ono trwa dalej, a my musimy w nim trwać.